Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinezremba blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: PROJEKT AUTORSKI
22591 odwiedzin | wpisów: 177, komentarzy: 207, obserwuje: 30

Rozważania gazowo-wentylacyjne

autor: zremba blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

02.10.2018

Były widoki wysokie, będą przyziemne:

Zarastamy trawskiem! :) Rośnij, rośnij żeby jeszcze cię skosić przed zimą.

A teraz do rzeczy...

Będziemy mieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, więc jakiekolwiek kratki wentylacyjne w ścianie nie wchodzą w grę. Nie zamierzam również tworzyć progu między kotłownią, a korytarzem, by odizolować pomieszczenie i wyłączyć kotłownię z wentylacji mechanicznej.

Przestarzałe polskie przepisy (w skrócie) mówią jednak, że tam gdzie gaz, tam musi być wentylacja „pod sufitem”. Ja natrafiłem na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U.2015.0.1422 t.j.:

§ 170.3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż: 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej

Ok, spełnione.

Teoretycznie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna spełnia te wymagania.

W praktyce gazownie torpedują takie rozwiązania i wymuszają wentylację grawitacyjną.

Wystarczy poczytać kilka tematów na przeróżnych forach budowlanych/instalacyjnych i już ma się dość, bo scenariusze tam przytoczone mające potwierdzać zasadność stosowania obu rozwiązań przechodzą ludzkie pojęcie.

Co specjalista, to interpretacja.

Wiem, że w ostatnim czasie (w 2018?) jakiś dewloper wygrał z gazownią sprawę sądową, w której udowodnił, że wentylacja mechaniczna jest wystarczająca żeby móc zainstalować kocioł gazowy.

I jak to określił nasz kominiarz: „Teraz już nikt się nie sprzeciwia wentylacji mechanicznej, bo i tak przegra w sądzie”.

Postaram się odnaleźć ten wyrok w przypływie wolnego czasu (?!) – dla kolejnych inwestorów.

My gaz mamy w kotłowni i kuchnio-jadalnio-salonie.

Pozwólcie, że opiszę jak do tego tematu podeszliśmy:

-kotłownia (tam będzie pierwszy odbiornik gazu) posiada zarówno nawiew jak i wyciąg w tym samym pomieszczeniu

-anemostat wyciągowy zamontowany jest w suficie, więc w razie nieszczelności instalacji gazu, będzie pochłaniał gaz ziemny (który jest lżejszy od powietrza)

-instalacja wyciągowa (wywiewna) nie miesza powietrza „zużytego” z powietrzem nawiewanym, przez co gaz nie będzie rozprowadzany po całym domu

-kocioł jest z zamkniętą komorą spalania z przewodem koncentrycznym wyprowadzonym przez ścianę budynku na wysokości ponad 2,5m od poziomu gruntu.

-kuchnia (a tam drugi odbiornik gazu) posiada anemostat wywiewny, a w salonie znajdują się dwa anemostaty nawiewowe (jest zatem wymuszony przepływ powietrza)

-kuchnia będzie posiadać okap (nad płytą gazową) z klapą zwrotną na przewodzie wyciągowym – sam przewód wyprowadzony zostanie jednym z dwóch szachtów (jeden jest spalinowy z kominka, drugi – niezależny - będzie do okapu)

Wszystko do kupy ma wystarczyć, by gazownia zezwoliła na odbiór gazu, a kominiarz zgodził się na  odbiór. Nie chciałem jednak ryzykować wchodzenia w debatę na temat „kto ma rację”, więc PRZED realizacją zaprosiłem kominiarza - lokalnego speca :)

Wiecie za co uwielbiam małe społeczności? Każdy zna każdego :D

Kominiarz okazał się „krajanem” teścia. Zatem już jestem swój chłop i możemy rozmawiać.

Z resztą okazał się być człowiekiem bardzo otwartym na zmiany rynkowe, znał temat (wentylacji mechanicznej) z Niemiec i nie widział problemu w zastosowaniu takiego rozwiązania w naszym domu.

Alleluja!

Powiedział, że mamy wykuć wyczystkę do przewodu kominowego kominka salonowego, bo jej nie mamy. Więcej uwag nie było!

A propos kominów – wiecie ile kosztuje kominek wentylacyjny w formie dachówki ? :)

 482PLN

Poważnie? Pół tysiąca za to?:


Komentarze (14)
autor:zabki2015  dodano: 6 dni temu
w skrócie jeśli pomieszczenie "kotłowni" w projekcie nazywa się "pomieszczenie techniczne" i jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania można zrobić wentylację mechaniczną (bez grawitacyjnej) i kominiarz podpisze protokół - tak było u nas odbiór już jest. ps co kupuje kominki wentylacyjne skoro zamierzasz robić reku?
Odpowiedź do zabki2015
autor:zremba  dodano: 5 dni temu
Jest to kominek wieńczący pion kanalizacyjny do odpowietrzania kanalizacji.
Odpowiedź do zremba
autor:zabki2015  dodano: 5 dni temu
:))))) pytam bo widzę sąsiada, który będzie miał reku, a kominków wystaje z pięć dachu.
Odpowiedź do zabki2015
autor:zremba  dodano: 4 dni temu
Musi mieć sporo toalet :)
autor:martusia91  dodano: 5 dni temu
Oj te kominiki wentylacyjne do dachówki drogie... Dziś podpinałem pion od kanalizacji do takiego kominka - przewód elastyczny dołączony do kominka to jakieś nieporozumienie... Tyle kasy a takie dziadostwo...
Odpowiedź do martusia91
autor:zremba  dodano: 4 dni temu
Mój jeszcze nie podpięty - wisi między kalenicą, a jętkami. Ciężko określić jakość. Co było nie tak z tym przewodem u Ciebie?
Odpowiedź do zremba
autor:martusia91  dodano: 4 dni temu
Nie to,że było coś nie tak tylko po prostu jakość tej części elastycznej w stosunku do kwoty, jaką trzeba zapłacić za kominek jest poprostu nieproporcjonalna. Zwykły kawałek przewodu elastycznego z folii na stelażu z drutu by był elastyczny... O coś takiego dokładnie: https://image.ceneostatic.pl/data/products/40751609/i-fabryka-ceramiki-budowlanej-rura-przylaczeniowa-spiro-do-kominkow-wentylacyjnych-o-srednicy-fi-110-biala-fcb.jpg
Odpowiedź do martusia91
autor:zremba  dodano: 3 dni temu
To się nazywa "umieć zarobić" :)
autor:kalateach5  dodano: 4 dni temu
U nas jest dach z robbena, a cena popularnego "grzybka" miała być podobna. Zabronowano nam w sklepie zamiennik, za coś ok. 100 zł. Przyznam, że poza brakiem napisu robben od lewej strony różnicy nie widzę.
Odpowiedź do kalateach5
autor:zremba  dodano: 3 dni temu
Nawet nie pomyślałem, żeby spytać o zamiennik :) Cóż..
autor:lukaszasiaprzyslonecznej6  dodano: 3 dni temu
Znam firmę która do podstawowej dachówki dorabia kominki, kosztuje to połowę wartości kominka oryginalnego czyli 150-200pln :)
autor:zremba  dodano: 3 dni temu
Jeśli to nie tajemnica, to podaj namiary w komentarzu :)
Może komuś z odwiedzających się przyda w przyszłości!!
Odpowiedź do zremba
autor:lukaszasiaprzyslonecznej6  dodano: 3 dni temu
Fabryka Ceramiki Ostrzeszów, nie wiem jak działają z detalistami, ale dla znajomej hurtowni budowlanej robią spore ilości takich kominków :)
autor:zremba  dodano: 1 dzień temu
Dzięki!
Aby dodać komentarz musisz się zalogować - logowanie

Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się - rejestracja