Tak jak obiecałem miesiąc temu, trochę informacji i zdjęć co do stropu SMART.
W projekcie konstruktor zaprojektował strop gęstożebrowy (potocznie teriva). Aby zamienić go na strop z płyt ze sprężonego strunobetonu (Konbet SMART), musiałem uzyskać projekt zastępczy. Projekt taki dostarcza firma Konbet i nazywa go "Rozkładem płyt". Przykładowy rozkład płyt poniżej. Mojemu KB, wystarczyło. Dodatkowo konstruktor budynku również zaakceptował zmianę.
Przykładowy rozkład płyt:
Tak wyglądają rysunki stropów w wersji gęstożebrowej i płytowej:
Wygląd czoła płyty:
Płyta 5-kanałowa ma 6 żeber rozdzielczych, w drugim i czwartym z żeber znajdują się dwie skręcone linki stalowe:
Każda płyta ma przymocowany gwoździami certyfikat CE:
W otwory płyt przed zbrojeniem wieńca i przed zalaniem wkładamy zaślepki/koszyczki. Dzięki temu, beton nie zaleje wnętrza płyt. Z drugiej strony, koszyczki pozwalają na wpłynięcie betonu na ok. 5 cm wgłąb co tworzy "zęby" wgryzające się w płytę i wzmacniające strop.
Płyty przyjeżdżają w całości. Docinane w razie potrzeby są już na budowie, przez ekipę montującą, więc nie jest potrzebna (a nawet dozwolona) żadna ingerencja inwestora.
Wycinany jest także wymian. Wymian to taka poprzeczna, krótka belka, która przenosi obciążenie krótszej płyty na płyty sąsiednie dłuższe. Jedna płyta jest krótsza, bo np. dochodzi do komina i nie ma ściany na której pogłaby się oprzeć. Ta krótsza belka jest od spodu podstemplowana przez ekipę (materiał przywożą ze sobą). Od góry zamontowane jest zbrojenie wymianu (przywozi ekipa montująca) i pozostaje tylko zalać wszystko betonem.
Montaż faktycznie w ciagu jednego dnia.
Zamiast planowanych na Terivę 22m3 betonu wylałem na strop wraz z wieńcami 5,5m3 betonu.
Beton musi być zawibrowywany w "zamkach" czyli szczelinach między płytami.
Wieńce przy stropie SMART są węższe niż wieńce przy stropie Teriva. I dużo węższe niż przy wieńcu szalowanym bez użycia kształtek.
Moje wieńce w projekcie miały być szalowane i wylewane na szerokość 24cm.
Po zamianie na SMART i wykorzystaniu kształtek - wieńce miały szerokość 14cm. Konstruktor budynku potwierdził, że to ok, bo taka jest charakterystyka tego stropu + zęby wgryzające się w płyty również wzmocnią całość.
Przerwy między płytami moga być większe niż kilka cm szerokości. Jest to zamierzone działanie, które jest zaznaczane na rozkłądzie płyt. Ma na celu wzmocnienie konstrukcji. Szalowanie załatwia już inwestor.