Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinezremba blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: PROJEKT AUTORSKI
22591 odwiedzin | wpisów: 177, komentarzy: 207, obserwuje: 30

Oczyszczalnia przydomowa - podchodzę jak do jeża

autor: zremba blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Wysłałem zapytania ofertowe do 6 firm zajmujących się w moich okolicach sprzedażą i montażem przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ).

Kwestie, które muszę wziąć pod uwagę, to przepuszczalność gleby (zlecałem badania geologowi na przełomie sierpnia i września), piec kondensacyjny, rekuperator, uzdatnianie wody, plan ogrodu i przedogródka.

Do 4m p.p.t. nie mam wód gruntowych. Ziemia to głównie gliny i piaski gliniaste. Z pieca kondensacyjnego i reku muszę gdzieś odprowadzać kondensat o obniżonym pH. Z uzdatniacza wychodzi solidne zasolenie.

To wszystko do kupy sprawia, że zwykłe drenaże/tunele rozsączające odpadają. Co do POŚ SBR łatwo zabić w niej bakterie kondensatem i uzdatniaczem.

Dodatkowo mam plany co do przedogródka - sporo kostki i garaż, więc naprawdę niewiele miejsca pozostaje na oczyszczalnię, zwłaszcza z terenem zielonym, który wchłaniałby to co oczyszczalnia "wyprodukuje".

Ogród z góry odpada - nie będe robił tam żadnych instalacji.

Aktualnie mam to, co na pomarańczowo - wyjścia z domu 3 osobnymi poziomami kanalizacyjnymi. Chcę (niebieski) połączyć je w jednym miejscu, zrobić studnię rewizyjną/kolektor zbiorczy i całość większą średnicą odprowadzić do oczyszczalni.

HABA RL przedstawiła ofertę wstępną na 13500PLN, przy czym zalecają zrobienie dodatkowych studni chłonnych na kondensat i uzdatniacz, bo inaczej nie dają gwarancji na poprawność działania POŚ.

Średnio mi się to podoba (pomijam cenę), ale samo rozwiązanie jest super. Wszystko schowane pod ziemią, a rolę drenażu przejmuje poletko roślinne o średnicy 4m. Na tym poletku sadzi się trzciny czy inne zielsko, które z jednej strony zasłania rurę wylotową, a z drugiej tworzy zjadaczy wody. :)

Macie jakieś przemyślenia odnośnie POŚ? Zrzucacie kondensat do oczyszczalni biologicznych?


Jak montować okna?

autor: zremba blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Czuję, że odległy termin montażu okien, to przekleństwo. Póki co dla mnie, ale w perspektywie czasu również dla wykonawcy. Im więcej czytam o możliwych sposobach montażu, tym więcej kombinacji wymyślam. 

Obecna wersja to, okno wystawione 3cm w warstwę ocieplenia - nie wiadomo, czy nie będą potrzebne specjalne kotwy... Ewentualnie zejdę do 2 x 1cm Alu. Izolacja od dachu do linii okien 25cm tworzy coś na kszatłt gzymsu.

Równo z górną linią okien zaczyna się izolacja 20cm. Montaż okna warstwowy po bokach i od góry. Od spodu ciepły parapet.

Jest jeszcze jedna możliwość, żeby niepotrzebnie nie koksować ocieplenia. 20cm jako gzyms i 15 cm od górnej linii okien w dół (projekt zakłada 15cm na całości). Pytanie tylko, czy 2/3,5 cm pasek izolacji na skrzynce rolety będzie się trzymał i nie odpadnie od skrzynki razem z tynkiem...

Wykonawca poprosił o przesunięcie terminu spotkania na budowie na 3 stycznia. Niestety nie odpowiada mi to, bo pracę skończę na pewno po 16, a oglądać musimy wszystko "za dnia".  (Głównie rpzez moje kombinacje) Spotkamy się więc dopiero 8 stycznia rano.

Zobaczymy co powie

No i zobaczymy, co jeszcze wymyślę..


Komentarze (9)
autor:mylka2015  dodano: 2017-12-28 | 14:36:23
U nas są okna wysunięte 4 cm na kotwach Knelsen ocieplenie 25cm i przy roletach na HS mało 😕 Pod roletami klejoną jest pianka PUR 3 cm a tam gdzie HS będzie doklejany styropian 3 cm. Jakby mnie ktoś słuchał to dalibyśmy od razu ocieplenie 15+15 cm a nie 15+ 10cm , trudno kolejny dom będzie bardziej dopracowany 😉
Odpowiedź do mylka2015
autor:zremba  dodano: 2017-12-28 | 19:04:41
O ile taki sposób montażu (Knelsen) podniósł cenę?
Odpowiedź do zremba
autor:mylka2015  dodano: 2017-12-28 | 21:10:39
zależy w jakich firmach , w Oknoplast 3900 brutto , a w drugiej firmie 450 zł brutto za ten sam produkt. Płyty poliizocyjanuratowe PIR firmy Termo Organika współczynnik przewodzenia ciepła 0,022. 
Odpowiedź do mylka2015
autor:zremba  dodano: 2017-12-29 | 10:08:50
W OknoPlascie 3900?! To już jest z montażem warstwowym (ciepłym)? Czy do tego jeszcze + 2000 za warstwy?
Odpowiedź do zremba
autor:mylka2015  dodano: 2017-12-29 | 10:36:44
Ciężko powiedzieć chyba za pół ocieplenia z zewnątrz bo od wewnątrz jest dodatkowo płatny, tak to wyglądało na ofercie Oknoplast:

"Dodatkowe opcję za dopłatą

Montaż ciepły jednostronny wew. z zastosowaniem foli SOUDAL.

Cena 870,00 Brutto 8%VAT

Montaż ciepły w warstwie ocieplenia na konsolach KNELSEN typ WN kątowniki do systemów przesuwnych.

Cena 3 900,00 Brutto 8%VAT "
Odpowiedź do zremba
autor:mylka2015  dodano: 2017-12-29 | 10:42:50
A taka była pierwsza wycena bez konsol

Dodatkowe opcję za dopłatą

Montaż ciepły obustronny zew./wew. z zastosowaniem foli SOUDAL, zewnętrzna strona zabezpieczona klejem przed promieniami UV.

Cena 2 150,00 Brutto 8%VAT

Piana Flexi dedykowana do montażu ciepłego

Cena 380,00 Brutto 8%VAT

Klinaryt pod drzwi balkonowe oraz systemy przesuwne HST

Cena 1 550,00 Brutto 8%VAT

Termo parapet do systemu EMO do wszystkich okien.

Cena z montażem 1 500,00 Brutto
Odpowiedź do mylka2015
autor:zremba  dodano: 2017-12-29 | 22:54:15
Ogromne dzięki za te odpowiedzi! Mój montaż z folią obustronną to 2080PLN - bardzo podobnie jak u Ciebie. Mogę zatem zakładać, że wyjdą koszty podobne jak u Ciebie. Zobaczymy co powie ekipa montażowa za tydzień.
Odpowiedź do mylka2015
autor:zremba  dodano: 2017-12-28 | 19:05:43
I jeszcze: Jakie parametry izolacyjne ma ta pianka?
autor:adam-src  dodano: 2017-12-28 | 17:13:12
Mam podobny problem, długie wylane nadproże i nie daliśmy styropianu. Okna planuję wysunąć 1 cm i dać 1 cm Alu. Na skrzynkę rolety tez przykleje Alu i na to minimalna ilość styropianu. W planie mam 20 cm ocieplenia to na tej stronie dam więcej albo gzymsy zrobie

Zabezpieczenie otworów okiennych - podejście drugi

autor: zremba blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

24.12.2017

90 minut pracy i jest lepiej. Wróciłem do stanu prac z przed 2 dni. W sumie to nawet jestem trochę do przodu. Otwór jadalniany wygląda z zewnątrz bardzo podobnie. Zmiany nastąpiły na poddaszu oraz od wewnątrz - szybka analiza, którą przeprowadziłem, pokazała że to łata wsadzona od wewnętrznej strony stanowiła masę, która pod naporem wiatru wyrwała całą folię.

Mam zatem łatę i dwie deski przybite pod kątem prostym kolejną deską do ścian i palety na poddaszu. Sama paleta zabezpieczona przed wypchnięciem na zewnątrz budynku przez kołek zaparty po obu stronach otworu.

Otwór tarasowy wygląda komicznie :)

Choć dzięki temu szanse na to, że się rozleci są bardzo małe. Może ewentualnie wylecieć konstrukcja w całości (wraz z folią), ale nie powinno się nic rozsypać :)

Folia zamilkła!

I jeszcze dokończenie obróbki 3 mniejszych otworów - folia została przymocowana pod membraną i pod łatą. W efekcie woda spływająca z dachu, spływa dalej po folii do gruntu.

I całość:

Najlepszego na Święta :)


Śnieg i deszcz zapraszamy do środka

autor: zremba blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

24.12.2017

Całą noc wiało jakby się kto powiesił. Pogodziłem się z faktem, że wszystko będę musiał na budowie naprawić. Skoro świt ruszyłem do naszego domu, a obraz jaki przywitał mnie od strony drogi dojazdowej - jakbym od 3 dni nic tam nie robił...

Dziura. Deski wyrwane z bloczków, folia porozdzierana w kilku miejscach, zalana posadzka.

"Zamknięcia" trzech mniejszych otworów były w bardzo dobrym stanie. Nawet zwisająca górna część folii nie była poszarpana. Natomiast dolne części wyrwały się spod pustaków i cegieł, którymi były przysypane.

Co ciekawe zamknięcie otworu tarasowego również wytrzymało, choć wkręty były w połowie wyciągnięte z bloczków, a konstrukcja wewnętrzna w większości odpoczywała wewnątrz domu.

Folia powitała mnie wesołym łopotem górnej części. Pogroziłem jej, powiedziałem że jeszcze tu wrócę, po czym zostawiłem ten obraz nędzy i rozpaczy i wyruszyłem dokupić ostatnie składowe bigosu.